Okucia ciesielskie – rodzaje i zastosowanie

Okucia ciesielskie to niezbędne elementy, pozwalające na tworzenie wytrzymałych konstrukcji drewnianych wszelkiego typu. Choć są wykorzystywane głównie w budownictwie, nie są obce także majsterkowiczom. Jakie rodzaje złączy ciesielskich są dostępne i gdzie znajdują zastosowanie?

Okucia ciesielskie do konstrukcji drewnianych

Okucia ciesielskie są niezastąpionymi elementami, wykorzystywanymi w budowie, głównie konstrukcji drewnianych. Służą przede wszystkim do łączenia poszczególnych elementów z drewna, umożliwiając tworzenie różnego typu konstrukcji. Znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, stosuje się je także przy montażu niektórych mebli oraz konstrukcji ogrodowych.

Do najczęściej wykorzystywanych okuć ciesielskich zalicza się:

– łączniki kątowe, pozwalające na łączenie ze sobą prostopadłych elementów drewnianych,

– podstawy belek, umożliwiające  podparcie drewnianego słupa na fundamencie

– wsporniki, pozwalające wzmocnić konstrukcję w przypadku podwieszanych elementów, np. półek.

Złącza ciesielskie występują na rynku w wielu różnorodnych wersjach. Zazwyczaj są to produkty ocynkowane (możliwe są różne grubości ocynku, co wpływa na stopień odporności poszczególnych elementów na korozję), odznaczające się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i zniszczenie pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu pozwalają na tworzenie solidnych konstrukcji, które przetrwają długie dziesięciolecia.

Dostępne są okucia ciesielskie, przeznaczone do prac budowlanych – są to elementy spełniające szczegółowo określone wymogi, posiadające odpowiednie atesty, odznaczające się bardzo dużą wytrzymałością i długą żywotnością. Wyróżnia się także złącza ciesielskie do małej architektury, takiej jak np. altanka ogrodowa – ze względu na mniejsze przeciążenia nie muszą spełniać tak surowych norm.

Zastosowanie złączy ciesielskich

Okucia ciesielskie znajdują zastosowanie zarówno w profesjonalnym budownictwie, jak i tworzeniu konstrukcji z dziedziny małej architektury lub zwykłym majsterkowaniu. Wykorzystuje się je przy tworzeniu konstrukcji dachu, tworzeniu szkieletu konstrukcji drewnianych, budowie tarasów, a także mniejszych obiektów, jak ogrodowa altana czy piaskownica. Sprawdzają się również przy budowie niektórych mebli, np. ogrodowych ławek czy huśtawek.

Na rynku znajduje się wiele rodzajów złączy ciesielskich, przeznaczonych zarówno do poważnych zadań na budowie, jak i lżejszych konstrukcji drewnianych. Warto szukać ich w specjalistycznych sklepach z okuciami, w których znajdują się modele najwyższej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów. Są wykonywane z trwałych materiałów i dodatkowo zabezpieczane przed działaniem szkodliwych czynników, dzięki czemu są w stanie spełnić wszystkie oczekiwania pod względem wytrzymałości i jakości wykonania.