Ceramika kaszubska – piękne zestawy ludowych naczyń

Ludowe rękodzieło w Polsce to nie tylko pamiątka po dawnych czasach, ale także wciąż obecne w domach dodatki, które obecnie stają się coraz modniejszym i popularniejszym elementem wystroju wnętrz. Ceramika kaszubska należy do najbardziej rozpoznawalnych wyrobów – co warto o niej wiedzieć?

Polska ceramika ludowa – bogata historia

Polskie rękodzieło jest bardzo charakterystyczne i unikalne w skali światowej – już samo to czyni je wyjątkowym. Wyróżnia się także przepięknym wzornictwem i kolorystyką, dzięki którym jest dobrze rozpoznawalne i chętnie wybierane jako dodatek do wielu domów i mieszkań – i to nie tylko tych urządzonych w stylu rustykalnym. Ceramika kaszubska, jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce, posiada bogatą historię. Wykonywanie i wypalanie glinianych naczyń było znane na tych terenach od bardzo dawna, natomiast w XIX i XX wieku na Kaszubach funkcjonowały duże ośrodki garncarskie. Wyrabianie ceramiki ludowej zazwyczaj było tradycją rodzinną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, dlatego oryginalne kształty i wzory zachowały się aż do dzisiaj.

Czym charakteryzuje się ceramika kaszubska?

Gliniane naczynia wypalane w tradycyjny sposób to kwintesencja pomorskiego rękodzieła. Ceramika kaszubska jest znana ze swoich pięknych, kwiatowych i roślinnych wzorów o bogatej kolorystyce. Najczęściej spotyka się motywy na granatowym tle, jednak dostępne są także inne kolory – od bieli przez zieleń po brązy. Wnętrza naczyń pozostają w naturalnym, rdzawym kolorze. Wzory są ręcznie malowane, unikalne i szczegółowe, a typowy dla nich styl przyciąga wzrok. Forma naczyń jest raczej prosta, minimalistyczna.

Jakie naczynia z ludowymi wzorami są dostępne?

Obecnie ceramika ludowa z Kaszub przeżywa swój renesans – stanowi bardzo modny dodatek do wnętrza i świetnie odnajduje się nawet w nowoczesnych mieszkaniach. Zestaw naczyń tego typu to wyjątkowo pożądany element szczególnie w domach o stylu rustykalnym. Najpopularniejsze są kubki i dzbanki, jednak można znaleźć także pojemniki na żywność, miski, kufle, a nawet tabakiery. Stworzenie takiego kompletu z pewnością doda uroku każdej jadalni czy salonowi – są to nie tylko funkcjonalne przedmioty, ale przede wszystkim wyjątkowe ozdoby, które z pewnością zostaną w rodzinie przez pokolenia.

Ceramika artystyczna – idealny prezent dla bliskich

Zestaw naczyń ceramicznych z tradycyjnym, ludowym wzornictwem to idealny pomysł na prezent – rocznica ślubu rodziców czy urodziny mamy to okazje, kiedy z pewnością zostanie doceniony. Ponadto sprawdzi się także jako ciekawy prezent ślubny dla pary ceniącej rękodzieło lub szukającej modnych dodatków do nowego mieszkania w rustykalnym stylu.

Gdzie szukać oryginalnej ceramiki kaszubskiej?

Gliniane naczynia z Kaszub są dostępne w specjalistycznych sklepach z ludowym rękodziełem – warto szukać sprawdzonych źródeł, by mieć dostęp wyłącznie do prawdziwych egzemplarzy, wytwarzanych w tradycyjnych warunkach i ręcznie malowanych, z zachowaniem oryginalnego wzornictwa. Można szukać zarówno pojedynczych naczyń, jak i całych zestawów, które są szczególnie polecane – pozwalają stworzyć jednolity, wyjątkowy komplet, który będzie służył przy codziennej herbacie lub będzie wyciągany jedynie na specjalne okazje. Sklep z ceramiką kaszubską można znaleźć w Internecie, co znacznie ułatwi zakupy klientom z całej Polski – zestawy naczyń są dostępne w przystępnych cenach, dlatego stanowią idealny materiał na prezent – dla siebie lub bliskich.